آموزش نرم افزار WAVE برای طراحی دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن

نرم افزار WAVE طراحی دستگاه تصفیه آب

در سیستم های تصفیه آب صنعتی لازم است ترکیبی از تکنولوژی‌های مختلف را بکار ببریم تا به آبی با کیفیت مورد نظرمان دست پیدا کنیم. نرم افزار Water Application Value Engine که توسط شرکت Dupont ارائه شده، یکی از بهترین نرم افزارهای تصفیه آب و فاضلاب است. این برنامه فرصت جدیدی برای مهندسان تصفیه آب فراهم می کند تا سیستم‌های متنوع و بهینه سازی شده را با توجه به نیاز کارفرما، طراحی کنند. در این مقاله به آموزش نرم افزار WAVE برای طراحی سیستم تصفیه آب می پردازیم، و در انتها لینک دانلود نرم افزار WAVE تصفیه آب را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آموزش نرم افزار WAVE

در نرم افزار تصفیه آب WAVE ابزارهای مختلفی که برای طراحی بخش های مختلف یک آب شیرین کن استفاده می شد، با هم ادغام شده اند. به همین دلیل با استفاده از این برنامه به راحتی می توان ۰ تا ۱۰۰ سیستم آب شیرین کن صنعتی را طراحی و مدلسازی کرد. چون مدلسازی بخش های مختلف بصورت یکپارچه انجام می شود می توان اطلاعات بسیار دقیقی از کیفیت آب خروجی هر بخش و محصول نهایی ارایه کرد.

کاربرد نرم افزار WAVE در طراحی انواع سیستم‌های تصفیه آب

هر دستگاه تصفیه آب صنعتی از سه تکنولوژی مهم شامل اولترافیلتر (UF)، اسمز معکوس (RO) و سیستم تبادل یون (IX) تشکیل شده است. قبلا برای طراحی هر کدام از این بخش ها نرم افزار جداگانه‌ای استفاده می‌شد. بطور مثال، برای طراحی اسمز معکوس از برنامه ROSA، و برای طراحی سیستم تبادل یون از نرم افزار CADIX، استفاده می شد. خوشبختانه با استفاده از نرم افزار آب شیرین کن WAVE، به شرطی که به درستی آموزش دیده‌ باشید، می‌توانید هر سه تکنولوژی مورد استفاده در یک سیستم تصفیه آب را با هم ترکیب کرده و به صورت همزمان طراحی کنید. این ویژگی های منحصر به فرد موجود در این نرم افزار طراحی آب شیرین کن مهندسین را قادر می سازد تا با سرعت و دقت بالایی طراحی های متنوعی را انجام داده و بهینه سازی کنند.

کارگاه آموزشی نرم افزار wave

چه تفاوتی بین نرم افزار WAVE و ROSA وجود دارد؟

اگر تجربه استفاده از نرم افزار ROSA را دارید قطعا می دانید که تغییر دما طراحی انجام شده را با خطاهای محسوسی مواجه می کند که باعث کاهش دقت مدلسازی می شود. دلیل این خطا استفاده نرم افزار ROSA از موازنه حجم برای محاسبات است. خوشبختانه در این نرم افزار طراحی تصفیه آب چنین مشکلی برطرف شده و محاسبات طراحی سیستم بر اساس موازنه جرم صورت گرفته که با تغییرات دمایی منجر به خطا نمی شوند.

آموزش نرم افزار wave برای طراحی دستگاه تصفیه آب

سوالی که برای خیلی از متخصصین سیستم‌های تصفیه آب پیش می آید این است که آیا می‌توان از نرم افزار طراحی آب شیرین کن WAVE برای طراحی تنها یک بخش خاص از سیستم تصفیه آب استفاده کرد؟ به عبارت دیگر، آیا میتوان بجای نرم افزار ROSA مستقیم از WAVE یک سیستم اسمز معکوس را طراحی کرد؟ یا می‌توان به جای نرم افزار CADIX از ویو برای طراحی رزین‌های تبادل یونی استفاده کرد؟

پاسخ ما به این سوال بله است. در آموزش نرم افزار طراحی آب شیرین کن به شما یاد می‌دهیم طراحی هر کدام از بخش های سیستم تصفیه آب را بصورت مستقل انجام دهید. وقتی یک تکنولوژی (مثلا UF) را به طراحی اضافه می‌کنید تب مستقلی در منوهای نرم افزار برای آن تشکیل شده و کل پارامترهای مربوط به آن بخش در تب مورد نظر وارد و کنترل می شود. پس قطعا با استفاده از این خصوصیت می توان تنها یکی از تکنولوژی ها را انتخاب کرده و طراحی کامل آن را انجام داد.

دانلود نرم افزار WAVE

امکانات نسخه جدید (۱٫۷۷a) نرم افزار WAVE

به تازگی نسخه جدید این نرم افزار منتشر شده است. در نسخه جدید امکانات جذابی به آن اضافه شده و مواردی زیادی بهبود یافته است که کار با این نرم افزار را بیش از پیش لذت بخش کرده است. در ادامه بعضی از ویژگی‌های جدید و بهبودها را ذکر کرده‌ایم:

 • در این نسخه محاسبات بیش از پیش سریعتر شده و سرعت نرم افزار افزایش یافته است.
 • ابزار‌های بسیار پیشرفته‌ای برای مدل‌سازی سیستم‌های تصفیه آب صنعتی به این نسخه اضافه شده است.
 • در UF گزینه‌های mini-cip و گزینه‌های مختلفی برای عملیات بکواش اضافه شده است، که به شما امکان مدیریت بهتر سیستم را می‌دهد
 • در سیستم‌های رزین تبادلی یونی (IX) می‌توانید گزارشات بسیار کامل‌تری دریافت کنید که به شما کمک می‌کند درک بهتری از سیستمی که طراحی می‌کنید داشته باشید.
 • در بخش اسمز معکوس و سیستم‌های ۲ پاس می‌توان جریان برگشتی پاس دوم را هم به خودش و هم به پاس اول برگشت داد. این ویژگی طراح را برای مدیریت و کنترل کیفیت محصول نهایی کمک می‌کند.
 • جدید‌ترین ممبران‌های اسمز معکوس شرکت فیلم‌تک، نظیر SW30XFR-400/34 با قابلیت ضد گرفتگی برای تصفیه آب دریا، به برنامه اضافه شده است.
آموزش نرم افزار Q+ Projection برای طراحی ممبران ال جی
>

دانلود نرم افزار WAVE یا Water Application Value Engine (نسخه ۲۰۲۰)

قطعا اگر این نرم افزار را دانلود و نصب کنید جایگزین کاملی برای دیگر ابزارهای طراحی تصفیه آب در اختیار خواهید داشت. برای دانلود نرم افزار ویو جدید (ورژن ۱.۷۷a) فرم زیر را پر کنید:

سوالات متداول در مورد نرم افزار طراحی آب شیرین کن wave

نرم افزار wave را از کجا دانلود کنم؟

شما می‌توانید جدیدترین نسخه نرم افزار wave را از وبسایت دانش‌لاین دانلود کنید، فرآیند دانلود بسیار ساده است. کافی است ایمیل خود را در بخش مربوطه وارد کنید. لینک دانلود همان لحظه به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.

چگونه نرم افزار طراحی تصفیه آب را روی ویندوز نصب و راه‌اندازی کنم؟

برای این کار کافی است فیلم آموزشی موجود را مشاهده‌ کنید. نصب نرم افزار حتما باید به ترتیب و مطابق دستورالعمل انجام شود. ابتدا باید امکانات لازم این نرم افزار را روی ویندوز فعال کنید و بعد اقدام به نصب کنید. وقتی از این طریق پیش بروید نصب این برنامه خیلی راحت انجام می‌شود.

از این نرم افزار برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟

این برنامه برای طراحی سیستم‌های تصفیه آب صنعتی ارائه شده است. طراحی و شبیه سازی سیستم‌های RO، اولترافیلتر یا UF و رزین‌های تبادل یونی یا IX با این نرم افزار قابل انجام است. و نکته مهم در این است که شما می‌توانید طراحی خود را به صورت یکپارچه انجام دهید.

آیا می‌توان از wave به جای دیگر نرم افزار‌های طراحی استفاده کرد؟

این برنامه را می‌توانید به راحتی جایگزین دیگر نرم افزارهایی کنید که توسط شرکت فیلمتک ارائه شده‌اند. پس می‌توانید گفت تمام محصولات این شرکت که برای سیستم‌های تصفیه آب ارائه شده‌اند با این نرم افزار قابل طراحی و شبیه سازی هستند.

چطور نرم افزار ویو را روی سیستم عامل دیگری مثل مک یا لینوکس نصب کنم؟

این نرم افزار فقط برای ویندوز ارائه شده و بطور مستقیم نمی‌توانید روی سیستم عامل‌های دیگری مثل مک آن را نصب کنید. ولی راه حل ساده و قابل انجام آن این است که از یک ویندوز مجازی استفاده کنید. نرم افزار‌های مختلفی نظیر “Parallel Desktop” برای این منظور وجود دارد.

دوره آموزشی نرم افزار WAVE

ما دوره آموزشی منحصر به فردی برای افرادی که تصمیم دارند متخصص طراحی سیستم تصفیه آب شوند تهیه کرده‌ایم. آموزش‌ها‌ی این دوره بر اساس بررسی و تحلیل پروژه‌های واقعی انجام شده است. در هر جلسه‌ی دوره متخصص WAVE یک پروژه واقعی را بررسی می‌کنیم، دستورالعمل برطرف کردن خطاهای طراحی در نرم افزار را یاد می‌گیرید،‌ در حالت‌ها و شرایط مختلفی آن سیستم را طراحی می‌کنیم و با تفاوت و کاربرد هر کدام از حالت‌ها آشنا می‌شوید. 

43 دیدگاه برای “آموزش نرم افزار WAVE برای طراحی دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن

  • AliReZa گفته:

   اگر منظورتون اتصال سیستم RO و IX (رزین تبادل یون) هست، بله می‌توانید هر دو سیستم را همزمان استفاده کنید

 1. فاطمه گفته:

  سلام چطوری میتونم نرم افزار رو دانلود کنم؟ قسمتی که باید ایمیلمو بنویسم پر کردم اما چیزی نمیفرسته

  • AliReZa گفته:

   لینک دانلود به ایمیلی که وارد کردید ارسال شده، اگر مشاهده نمی‌کنید قسمت‌های دیگه‌ی ایمیل رو چک کنید، مثل Promotions یا SPAM

   • دهقان گفته:

    سلام عرض ادب من فارغ التحصیل مهندسی شیمی هستم،قدری داوطلبانه سر کلاس های تصفیه رفتم و با مفاهیم آزمایشگاهی و غیره آشنایی دارم در دوره کارآموزی هم از نزدیک با فرایند تصفیه و المان ها آشنایی دارم اما این اطلاعات اصلا برای طراحی کافی نیست ممکنه من رو راهنمایی بفرمایید چطور میتونم طراحی انجام بدم در حدی که من را در بازار کار بپذیرند؟؟؟

    • AliReZa گفته:

     با سلام به شما دوست گرامی دانش‌لاین

     ما دوره‌های آموزشی مختلفی داریم که شما را برای ورود قدرتمند به این صنعت آماده می‌کنه. کاملترین دوره برای این منظور که ۰ تا ۱۰۰ طراحی سیستم‌های تصفیه آب را آموزش میده دوره متخصص wave هست، ولی دوره هایی با سرفصل های محدود تر هم داریم که می‌توانید بر اساس نیازتون شرکت کنید. برای مشاهده لیست دوره‌های تصفیه آب اینجا کلیک کنید.

     باز هم اگر سوالی در مورد هر کدوم از دوره‌ها داشتید پایین صفحه همون دوره‌های آموزشی مطرح کنید، موفق باشید.

 2. کورش یوسفی گفته:

  با سلام وتشکر از سایت تخصصی بسیار خوب شما آیا دوره حضوری در شهرستان برگزار میکنید اگر از طرف شرکت دعوت شوید

 3. علیرضا گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  از لینک دانلودی که به ایمیل ارسال میکنید نرم‌افزار رو دانلود کردم اما فایل نصبش مشکل داره و در حین نصب ارور میده. بنظر شما مشکل از کجاست؟

 4. علی گفته:

  سلام
  آیا این نرم افزار برای طراحی سیستم کوچک مانند سیستم های خانگی و نیمه صنعتی قابل استفاده است.؟
  تشکرم

 5. احمد باقری گفته:

  من میخوام دوره آموزشی متخصص wave شما رو خریداری کنم. فقط میخوام بدونم ایا توی اون دوره طراحی uf و رزین IX هم آموزش میدین؟

  • AliReZa گفته:

   بله، تمام سیستم‌هایی که توی نرم افزار wave قابل طراحی هستند در دوره متخصص wave آموزش داده می‌شوند. همچنین طراحی همزمان این سیستم ها هم آموزش داده می‌شود. مثلا سیستم اسمز معکوس با پیش تصفیه رزین سختی گیر و UF

 6. مهر گفته:

  با سلام من نرم افزار رو دانلود کردم و نصب کردم. بعد از دابل کلیک لوگوی نرم افزار ظاهر میشه و بعد میره و نرم افزار بالا نمیاد. دلیلش چیه؟

 7. ندا زمانی گفته:

  سلام اگر مدرس فوق العاده عالی در زمینه آموزش این دوره و نرم افزار میشناسید ممنون میشم معرفی بفرمایید

  • دانش‌لاین گفته:

   این دوره تحت عنوان متخصص wave در مجموعه ما برگزار می‌شود. مدرس این دوره جناب دکتر زیره پور هستند.

 8. علی گفته:

  ممنو از مطلب مفیدتون
  اگه ممکنه من رو برای طراحی دو واحد کمک کنید
  آب خوراک واحد اول دارای کانداکت ۱۵۰۰ هست با دبی ۷۰ مترمکعب در ساعت
  میخواهیم این آب به کانداکت زیر ۴۰۰ برسه و با ریکاوری ۷۵% یعنی تولید در حدود ۵۲ متر
  این طراحی اماکن پذیر هست یا نه؟ و چه نوع ممبران فیلمتک باید استفاده بشه و به چه تعداد ممبران نیاز هست؟

  آب خوراک واحد دوم کانداکت ۱۸۰۰ داره و دبی ۲۰۰ متر. با ریکاوری ۷۵% میخواهیم ۱۵۰ متر آب تولیدی داشته باشیم با کانداکت زیر ۱۰۰۰٫ این طراحی هم امکان پذیر هست یا نه؟ و به چه تعداد و چه نوع ممببران فیلمتکی نیاز هست؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دانش‌لاین گفته:

   با سلام به شما دوست گرامی دانش‌لاین

   ما دوره‌های آموزشی مختلفی داریم که به شما آموزش می‌ده که خودتون طراحی سیستم رو انجام بدید. کاملترین دوره برای این منظور کهدوره متخصص wave هست، ولی دوره هایی با سرفصل های محدود تر هم داریم که می‌توانید بر اساس نیازتون شرکت کنید. برای مشاهده لیست دوره‌های تصفیه آب اینجا کلیک کنید.

   باز هم اگر سوالی در مورد هر کدوم از دوره‌ها داشتید پایین صفحه همون دوره‌های آموزشی مطرح کنید، موفق باشید.

 9. ممم گفته:

  سلام
  من متقاضی شرکت دراین دوره هستم. ساکن مشهد هستم در مشهد کلاس یا دوره ای برگزار می کنید که به من اطلاع رسانی کنید شرکت کنم.

  • دانش‌لاین گفته:

   درود بر شما

   دوره‌های آموزشی ما در حال حاضر به صورت غیرحضوری برگزار می‌شوند که از هر کجا و در هر زمانی می‌توانید شرکت کنید. برای اطلاعات و راهنمایی بیشتر با شماره پشتیبانی ۰۹۰۳۶۱۸۱۴۰۰ تماس بگیرید.

   پیروز باشید.

 10. پریا گفته:

  ببخشید آب شیرین کن های حرارتی هم با این نرم افزار طراحی میشن؟ اگه نمیشه شما نرم افزاری برای آب شیرین کنهای حرارتی MSF MED میشناسید؟

 11. رضا گفته:

  سلام من کارشناسی مهندسی شیمی خوندم و الان دارم ارشد شیمی کاربردی میخونم ، به نظرتون برای یادگیری این نرم افزار نیاز چیز خاصی بدونم یا اینکه فقط نصب کنم و با آموزش دیدن میتونم پیش برم؟ سوال بعدی اینکه این نرم افزار شبیه هایسیس هست؟ این نرم افزار گرافیک بالاست یا روی هر سیستمی نصب میشه؟ کدام نرف افزار بیشتر مورد استفاده قرار میگیره؟

  • AliReZa گفته:

   درود بر شما

   این نرم افزار برای طراحی و شبیه سازی سیستم‌های تصفیه آب صنعتی هست، اسمز معکوس (RO)، اولترافیلتر (UF) و رزین‌های تبادل یونی (IX) رو می‌تونید باهاش طراحی و شبیه سازی بکنید.

   در حال حاضر بهترین و کامل‌ترین نرم افزار همین wave هست برای شبیه سازی این فرآیندها، و خیلی نسبت به نرم افزارهای دیگه برتری داره.

   برای کار با این نرم افزار لازم هست شما اصول طراحی این سیستم‌ها رو بدونید، و باید به صورت پروژه محور یاد بگیرید. که ما توی دوره متخصص ویو همه این‌ها را توی پروژه‌های مختلفی که بررسی میکنیم آموزش میدیم.

   نرم افزار ویو از لحاظ هدف و کاربرد دقیقا مشابه هایسیس هست. اون فرایندهای شیمیایی رو شبیه سازی میکنه این فرآیندهای تصفیه آب غشایی و رزین.

 12. مرتضی گفته:

  سلام
  من نرم افزار رو دانلود و نصب کردم
  بعد از اجرا، صفحه پیش نمایش اولیه باز میشه، ولی نرم افزار بالا نمیاد.
  مشکلش چیه؟

  • Dr. Zirehpour گفته:

   درود،
   نرم افزار رو مطابق دستورالعمل نصب کنید. اگر پیج اینستاگرام ما رو دنبال می‌کنید توی بخش هایلایت‌ها آموزش نصب رو گذاشتیم.
   آدرس پیج توی صفحه ارتباط با ما هست.

 13. حسین گفته:

  با سلام وقت بخیر
  چرا بعد از وارد کردن هر مقداری خطای The calculation engine failed to converge for the given inputs. Please check your values. می آید؟ چه کار باید کرد

 14. مهدی گفته:

  با سلام و تشکر
  آیا نرم افزاری هم برای طراحی پیش تصفیه و لینک به این نرم افزار هست؟ از جمله طراحی DMF, DAF و غیره؟

  • Dr. Zirehpour گفته:

   با درود
   خیر برای یونیت های پیش تصفیه مثل DMF نرم افزاری برای طراحی موجود نیست. منتها ما در دوره آموزشی پیش تصفیه اسمز معکوس طریقه محاسبات این واحدها و لینک کردن طراحی پیش تصفیه و RO را آموزش می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *