آموزش نرم افزار ROSA

آموزش نرم افزار ROSA برای تصفیه آب اسمز معکوس

نرم افزار ROSA (Reverse Osmosis System Analysis)، که توسط شرکت DuPont ارائه می‌شود، ابزاری است برای طراحی و شبیه‌سازی سیستم‌های تصفیه آب صنعتی با استفاده از اسمز معکوس (RO). این نرم افزار دارای ویژگی‌هایی است که قادر به طراحی انواع مختلف سیستم‌های اسمز معکوس دریایی و لب شور بر اساس آنالیز دقیق یونی آب خوراک می‌باشد. در این مقاله به آموزش نرم افزار ROSA می‌پردازیم و یک مثال واقعی طراحی آب شیرین کن دریایی RO را با این نرم افزار انجام می‌دهیم. همچنین لینک دانلود نرم افزار ROSA را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آموزش رایگان و لینک مستقیم دانلود نرم افزار ROSA

فیلم آموزش رایگان نرم افزار ROSA برای طراحی سیستم RO

دانلود نرم افزار ROSA

روش‌های مختلفی برای دانلود نرم افزار روزا وجود دارد. معتبر ترین مرجع این نرم افزار وب‌سایت شرکت DuPont می‌باشد که این نرم افزار را ساخته و پشتیبانی می‌کند. ولی دانلود از وبسایت سازنده نیازمند ثبت نام و طی کردن مراحل مختلفی است که این فرایند را پیچیده می‌کند. ولی روش ساده‌تر این است که با وارد کردن ایمیل تان در فرم زیر آخرین نسخه روزا را از سایت ما دانلود کنید. ما لینک دانلود را به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

برای دانلود نرم افزار ROSA از وب‌سایت دانش‌لاین فرم زیر را تکمیل کنید:

آموزش نصب نرم افزار ROSA

اگر لینک دانلود نرم افزار ROSA را در ایمیل خود دریافت کرده‌اید پس می‌توانید آن را بر روی انواع سیستم عامل‌های ویندوزی نصب و استفاده کنید. با این حال،پیشنهاد ما استفاده از ویندوز ۱۰ است. طریقه نصب مانند دیگر نرم افزارهای ویندوزی ساده است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

بیشتر بخوانید: تصفیه فاضلاب پتروشیمی چیست

آموزش نرم افزار ROSA

بعد از اینکه نرم افزار (ROSA (rosa reverse osmosis بصورت موفقیت آمیز روی سیستم نصب شد آیکون آن به صفحه دسکتاپ ما اضافه می‌شود. با اجرای نرم افزار با صفحه‌ای مطابق شکل زیر روبرو می‌شوید. ظاهر نرم افزار بسیار ساده است و تمام بخش‌های آن در شش بخش که در پایین به ترتیب از ۱ تا ۶ قرار گرفته‌اند مرتب شده است. طراحی یک واحد اسمز معکوس به همین ترتیب از ۱ به ۶ انجام می‌شود.

یک نکته مهم در اجرای نرم افزار روزا

برای اجرای rosa حتما از حالت “run as administrator” استفاده کنید. به این صورت که روی فایل اجرایی نرم افزار کلیک راست کنید و این گزینه را بزنید. در غیر این صورت گزارش گیری از نرم افزار با خطا مواجه می‌شود!

۱- اطلاعات پروژه (Project Information)

در این بخش اطلاعات کلی از پروژه، مثل نام طراح واحد اسمز معکوس و نام شرکت کارفرما را وارد می‌کنیم. همچنین در این بخش می‌توانیم واحد دبی و دمایی که طراحی را بر اساس آن انجام می‌دهیم نیز تعیین می‌کنیم.

نرم افزار rosa
rosa reverse osmosis

۲- مشخصات آب خوراک فرایند (feedwater Data)

در این بخش آنالیز خوراک ورودی به واحد اسمز معکوس را وارد می‌کنیم. البته باید توجه داشت منظور از خوراک آبی است که مستقیم وارد ماژول‌های اسمز معکوس می‌شود. به این معنی که اگر از پیش تصفیه استفاده می‌کنیم منظور ما در این بخش مشخصات آبی است که عملیات پیش تصفیه روی آن انجام شده است.

اطلاعات خوراک در برنامه roza

۳- اطلاعات مربوط به جرم گرفتگی (Scaling Information)

این بخش در صورتی که آنالیز خوراک را در بخش ۲ به طور دقیق وارد کرده باشید فعال خواهد شد. با استفاده از این بخش می‌توان اطلاعات دقیقی از جرم گرفتگی روی ماژول‌های اسمز معکوس بدست آورد، و بر اساس آن طراحی را به گونه‌ای انجام دادکهجرم گرفتگی در سیستم اسمز معکوس به حداقل برسد.

۴- پیکربندی سیستم در نرم افزار ROSA (System Configuration)

در بخش پیکربندی می‌توانیم محاسباتی که روی کاغذ انجام داده‌ایم از قبیل نوع و تعداد المان اسمز معکوس و یا تعداد مراحل را در نرم افزار روزا وارد کنیم. در این بخش دبی آب تصفیه شده مورد نیازمان و درصد ریکاوری سیستم را نیز تعیین می‌کنیم.

تنظیمات طراحی اسمز معکوس در برنامه rosa

۵- گزارش (Report)

در این بخش اطلاعات کلی مربوط به طراحی که در بخش‌های قبل انجام داده‌ایم را مشاهده خواهیم کرد. در صورتی که خطایی در طراحی وجود داشته باشد با پیامی مواجه می‌شویم که نوع خطا و دلیل آن را به ما نشان می‌دهد. با استفاده از اطلاعات این بخش می‌توان به مراحل قبلی برگشت و با تغییر اطلاعات مربوط به طراحی خطای موجود را از بین برد.

گزارش طراحی اسمز معکوس با نرم افزار ROSA
گزارش طراحی نرم افزار ROSA، وجود خطا در طراحی

راهنمای رفع خطاهای طراحی در نرم افزار روزا

بعد از طراحی و آنالیز سیستم اسمز معکوس با نرم افزار ROSA ممکن است در طراحی شما خطاهایی وجود داشته باشد که لازم است آن ها را بر طرف کنید. بسیار بعید است بدون داشتن یک نقشه راه استاندارد بدانید که کدام بخش از طراحی خود را باید تغییر دهید تا خطای مورد نظر برطرف شود. ولی دستورالعمل رفع خطاها دقیقا به شما می‌گوید چه تغییراتی باید انجام دهید تا خطای مورد نظر را برطرف کنید.

کدام بهتر است؟ نرم افزار ROSA یا WAVE

یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی RO برنامه wave است. اگر آموزش نرم افزار WAVE را در وبسایت ما دیده باشید متوجه شده‌اید که برای طراحی ۰ تا ۱۰۰ یک سیستم آب شیرین کن مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی با استفاده از WAVE علاوه بر خود سیستم اسمز معکوس می‌توان پیش تصفیه و پس تصفیه را هم طراحی کرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نرم افزار wave این است که به جای استفاده از سه نرم افزار مجزا کل طراحی واحد آب شیرین کن در همان نرم افزار wave انجام می‌شود. حداقل نتیجه‌ای که این مزیت نرم افزار wave دارد این است که نتایج بدست آمده دقت بسیار بالاتری دارند. همچنین یکی از چالش های نرم افزار ROSA که تغییر دما طراحی انجام شده را با خطاهای محسوسی مواجه می کرد در نرم افزار WAVE برطرف شده است.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا میتوان از نرم افزار WAVE بجای نرم افزار ROSA استفاده کرد؟ جواب این سوال را در مقاله مربوط به آموزش نرم افزار WAVE دنبال کنید.

سوالات متداول

چطور نرم افزار ROSA را روی ویندوز نصب کنم؟

نصب این نرم افزار مشابه تمام برنامه‌های دیگر بر روی ویندوز می‌باشد. ولی بهتر است نرم افزار را در حالت “run as administrator” نصب کنید تا بعدا در فرایند اجرای آن به مشکل بر نخورید. این نرم افزار طراحی RO بر روی ویندوز ۷ و ۱۰ قابل نصب می‌باشد.

چرا موقع گزارش گیری نرم افزار هیچ چیز نمایش نمی‌دهد؟

علت این مشکل عدم اجرای نرم افزار در حالت “run as administrator” است. برای رفع این مشکل کافیست برنامه ROSA را ببندید و با کلیک راست روی فایل اجرایی برنامه از گزینه ذکر شده استفاده کنید و دوباره پارامتر‌های طراحی را وارد کنید. در این حالت برنامه بدون مشکل گزارش طراحی را به شما نمایش خواهد داد.

چرا ممبران‌‌های جدید شرکت FilmTec در نرم افزار ROSA وجود ندارند؟

نرم افزار روزا منسوخ شده و از سال ۲۰۱۵ اپدیتی برای آن ارائه نشده است. نرم افزار Wave جایگزین آن است که توسط شرکت DuPont معرفی شده و دائما در حال بروز رسانی است. ولی برای اضافه کردن ممبران‌های جدید به برنامه روزا می‌توانید دیتابیس آن را آپدیت کنید.

چطور خطاهای نرم افزار ROSA را برطرف کنیم؟

بر طرف کردن خطاهای طراحی بستگی به شرایط و نوع آن خطا دارد. ما در دوره‌‌های آموزشی طراحی تصفیه آب صنعتی این موارد را به طور کامل آموزش می‌دهیم، و برای هر خطا راهکار‌های دقیق و مشخصی ارائه می‌کنیم که بتوانید به راحتی هر کدام از خطاها را برطرف کنید.

آیا با دیدن آموزش نرم افزار ROSA و تسلط بر آن می‌توان یک سیستم اسمز معکوس را طراحی کرد؟

در حالت کلی برای هر چیزی یک سری اصول کلی وجود دارد که تسلط بر اصول کیفیت کار را بالا می‌برد. برای طراحی سیستم‌های اسمز معکوس نیز یک سری اصول کلی وجود دارد که از آن به عنوان اصول طراحی سیستم‌ اسمز معکوس یاد می‌شود. رعایت کردن این اصول و بکارگیری آنها می‌تواند به شدت بر کیفیت کار و نتیجه نهایی تاثیر مثبت داشته باشد.

8 دیدگاه برای “آموزش نرم افزار ROSA

 1. علی رضا گفته:

  خیلی خیلی عالیه ولی یک سری موارد هست که بایدقیدبشه مثلا خریدار مراقب خریدش باشه درزمان خریدمخصوصاsand ازمعدن خوبی گرفته شده باشه تا مشکل خردشدن sandرونداشته ونشتی زیادسیلیس نداشته باشیم که بعدا فولینگ siنداشته باشیم

 2. وحید سماواتی گفته:

  سلام. من نرم افزار rosa را از سایت شما دانلود کردم و نصب هم انجام دادم ولی موقع گزارش دادن هیچی نشون نمیده. مشکل از کجاست؟

 3. حسین گفته:

  سلام
  اون فایل ۴۰ دقیقه ای نرم افزار روسا را دانلود کردم. کیفیت تدریس واقعاً عالی بود. شگفت انگیز بود که چه طور توی چهل دقیقه اینقدر خوب توضیح دادید.

 4. مهدی اشرفی گفته:

  با سلام خدمت همه دوستان.
  من دوره “طراحی حرفه‌ای اسمز معکوس” رو خریداری کردم.
  دقیقا به جزئیاتی که نیاز هست اشاره شده بود و کاملا دید خوب و کاربردی در مورد این سیستم به شما میده.
  اگر دنبال یه پکیج برای یادگیری RO هستین فک میکنم بهترین همین و روتین ترین آموزش باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *