آموزش نرم افزار ROSA

آموزش نرم افزار ROSA برای تصفیه آب اسمز معکوس

نرم افزار ROSA یکی از ابزارهای طراحی سیستم‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) است که توسط شرکت DOW FILMTEC ارائه شده است. از این برنامه برای طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود. در این مقاله به آموزش نرم افزار ROSA می‌پردازیم و لینک دانلود آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم، با ما همراه باشید.

فیلم آموزش رایگان نرم افزار ROSA برای طراحی سیستم RO

دانلود ROSA

روش‌های مختلفی برای دانلود نرم افزار ROSA وجود دارد. معتبر ترین مرجع این نرم افزار وب‌سایت شرکت DOW می‌باشد که این نرم افزار را ساخته و پشتیبانی می‌کند. ولی دانلود از وبسایت سازنده نیازمند ثبت نام در سایت است. ولی روش ساده‌تر این است که با وارد کردن ایمیل تان در فرم زیر آخرین نسخه روزا را از سایت ما دانلود کنید. ما لینک دانلود را به ایمیلتان ارسال می‌کنیم.

برای دانلود نرم افزار ROSA از وب‌سایت دانش‌لاین فرم زیر را تکمیل کنید:

اگر فرم را مشاهده نمی‌کنید روی این متن کلیک کنید

نصب نرم افزار ROSA

نرم افزار روزا را می‌توانید بر روی انواع سیستم عامل‌های ویندوزی نصب و استفاده کنید. با این حال،پیشنهاد ما استفاده از ویندوز ۱۰ است. طریقه نصب مانند دیگر نرم افزارهای ویندوزی ساده است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

آموزش نرم افزار ROSA

بعد از اینکه نرم افزار ROSA بصورت موفقیت آمیز روی سیستم نصب شد آیکون آن به صفحه دسکتاپ ما اضافه می‌شود. با اجرای نرم افزار با صفحه‌ای مطابق شکل زیر روبرو می‌شوید. ظاهر نرم افزار بسیار ساده است و تمام بخش‌های آن در شش بخش که در پایین به ترتیب از ۱ تا ۶ قرار گرفته‌اند مرتب شده است. طراحی یک واحد اسمز معکوس به همین ترتیب از ۱ به ۶ انجام می‌شود.

یک نکته مهم در اجرای نرم افزار روزا

برای اجرای rosa حتما از حالت “run as administrator” استفاده کنید. به این صورت که روی فایل اجرایی نرم افزار کلیک راست کنید و این گزینه را بزنید. در غیر این صورت گزارش گیری از نرم افزار با خطا مواجه می‌شود!

۱- اطلاعات پروژه (Project Information)

نرم افزار rosa

در این بخش اطلاعات کلی از پروژه، مثل نام طراح واحد اسمز معکوس و نام شرکت کارفرما را وارد می‌کنیم. همچنین در این بخش می‌توانیم واحد دبی و دمایی که طراحی را بر اساس آن انجام می‌دهیم نیز تعیین می‌کنیم.

۲- مشخصات آب خوراک فرایند (feedwater Data)

اطلاعات خوراک در برنامه roza

در این بخش آنالیز خوراک ورودی به واحد اسمز معکوس را وارد می‌کنیم. البته باید توجه داشت منظور از خوراک آبی است که مستقیم وارد ماژول‌های اسمز معکوس می‌شود. به این معنی که اگر از پیش تصفیه استفاده می‌کنیم منظور ما در این بخش مشخصات آبی است که عملیات پیش تصفیه روی آن انجام شده است.

۳- اطلاعات مربوط به جرم گرفتگی (Scaling Information)

این بخش در صورتی که آنالیز خوراک را در بخش ۲ به طور دقیق وارد کرده باشید فعال خواهد شد. با استفاده از این بخش می‌توان اطلاعات دقیقی از جرم گرفتگی روی ماژول‌های اسمز معکوس بدست آورد، و بر اساس آن طراحی را به گونه‌ای انجام دادکهجرم گرفتگی در سیستم اسمز معکوس به حداقل برسد.

آموزش نرم افزار WAVE برای طراحی دستگاه تصفیه آب و آب شیرین کن
>

۴- پیکربندی سیستم در نرم افزار ROSA (System Configuration)

تنظیمات طراحی اسمز معکوس در برنامه rosa

در بخش پیکربندی می‌توانیم محاسباتی که روی کاغذ انجام داده‌ایم از قبیل نوع و تعداد المان اسمز معکوس و یا تعداد مراحل را در نرم افزار روزا وارد کنیم. در این بخش دبی آب تصفیه شده مورد نیازمان و درصد ریکاوری سیستم را نیز تعیین می‌کنیم.

۵- گزارش (Report)

در این بخش اطلاعات کلی مربوط به طراحی که در بخش‌های قبل انجام داده‌ایم را مشاهده خواهیم کرد. در صورتی که خطایی در طراحی وجود داشته باشد با پیامی مواجه می‌شویم که نوع خطا و دلیل آن را به ما نشان می‌دهد. با استفاده از اطلاعات این بخش می‌توان به مراحل قبلی برگشت و با تغییر اطلاعات مربوط به طراحی خطای موجود را از بین برد.

گزارش طراحی اسمز معکوس با نرم افزار ROSA
گزارش طراحی نرم افزار ROSA، وجود خطا در طراحی

راهنمای رفع خطاهای طراحی در نرم افزار روزا

چطور در نرم افزار ROSA خطاها را برطرف کنیم؟

بعد از طراحی و آنالیز سیستم اسمز معکوس با نرم افزار ROSA ممکن است در طراحی شما خطاهایی وجود داشته باشد که لازم است آن ها را بر طرف کنید. بسیار بعید است بدون داشتن یک نقشه راه استاندارد بدانید که کدام بخش از طراحی خود را باید تغییر دهید تا خطای مورد نظر برطرف شود. ولی دستورالعمل رفع خطاها دقیقا به شما می‌گوید چه تغییراتی باید انجام دهید تا خطای مورد نظر را برطرف کنید.

کدام بهتر است؟ نرم افزار ROSA یا WAVE

یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی RO برنامه wave است. اگر آموزش نرم افزار WAVE را در وبسایت ما دیده باشید متوجه شده‌اید که برای طراحی ۰ تا ۱۰۰ یک سیستم آب شیرین کن مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی با استفاده از WAVE علاوه بر خود سیستم اسمز معکوس می‌توان پیش تصفیه و پس تصفیه را هم طراحی کرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نرم افزار wave این است که به جای استفاده از سه نرم افزار مجزا کل طراحی واحد آب شیرین کن در همان نرم افزار wave انجام می‌شود. حداقل نتیجه‌ای که این مزیت نرم افزار wave دارد این است که نتایج بدست آمده دقت بسیار بالاتری دارند. همچنین یکی از چالش های نرم افزار ROSA که تغییر دما طراحی انجام شده را با خطاهای محسوسی مواجه می کرد در نرم افزار WAVE برطرف شده است.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا میتوان از نرم افزار WAVE بجای نرم افزار ROSA استفاده کرد؟ جواب این سوال را در مقاله مربوط به آموزش نرم افزار WAVE دنبال کنید.

سوال: آیا با دیدن آموزش نرم افزار ROSA و تسلط بر آن می‌توان یک سیستم اسمز معکوس را طراحی کرد؟

در حالت کلی برای هر چیزی یک سری اصول کلی وجود دارد که تسلط بر اصول کیفیت کار را بالا می‌برد. برای طراحی سیستم‌های اسمز معکوس نیز یک سری اصول کلی وجود دارد که از آن به عنوان اصول طراحی سیستم‌ اسمز معکوس یاد می‌شود. رعایت کردن این اصول و بکارگیری آنها می‌تواند به شدت بر کیفیت کار و نتیجه نهایی تاثیر مثبت داشته باشد.

3 دیدگاه برای “آموزش نرم افزار ROSA

  1. مهدی اشرفی گفته:

    با سلام خدمت همه دوستان.
    من دوره “طراحی حرفه‌ای اسمز معکوس” رو خریداری کردم.
    دقیقا به جزئیاتی که نیاز هست اشاره شده بود و کاملا دید خوب و کاربردی در مورد این سیستم به شما میده.
    اگر دنبال یه پکیج برای یادگیری RO هستین فک میکنم بهترین همین و روتین ترین آموزش باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *