نرم افزار ROSA یکی از ابزارهای طراحی واحدهای تصفیه آب اسمز معکوس است که توسط شرکت DOW FILMTEC ارائه شده است. از این برنامه برای طراحی طیف گسترده‌ای از فرآیند‌های غشایی نظیر سیستم‌های آب شیرین کن و واحدهای تصفیه آب و پساب استفاده می‌شود. در این مقاله با آموزش نرم افزار ROSA با ما همراه باشید.

دانلود نرم افزار ROSA

روش‌های مختلفی برای دانلود نرم افزار ROSA وجود دارد. معتبر ترین مرجع این نرم افزار وب‌سایت شرکت DOW می‌باشد که این نرم افزار را ساخته و پشتیبانی می‌کند. ولی دانلود از وبسایت سازنده نیازمند ثبت نام در سایت است. راه دیگر این است که در گوگل کلمات کلیدی “download rosa 9” را جستجو کنید و از وبسایت‌هایی که این برنامه را برای دانلود قرار داده‌اند اقدام به دانلود کنید (البته توجه کنید بعضی از این وبسایت‌ها ممکن است ورژن‌های قدیمی آن را ارائه دهند).

برای راحتی شما دوستان ما این نرم افزار را برای دانلود در وب‌سایت دانش‌لاین بارگذاری کرده‌ایم. برای دانلود از فرم زیر استفاده کنید:

نصب نرم افزار ROSA

نرم افزار ROSA را می‌توانید بر روی انواع سیستم عامل‌های ویندوزی نصب و استفاده کنید. با این حال، پیشنهاد ما استفاده از ویندوز ۱۰ است. طریقه نصب مانند دیگر نرم افزارهای ویندوزی ساده است و نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

آموزش نرم افزار ROSA

بعد از اینکه نرم افزار ROSA بصورت موفقیت آمیز روی سیستم نصب شد، آیکون آن به صفحه دسکتاپ ما اضافه می‌شود. با جرای نرم افزار با صفحه مطابق شکل زیر روبرو می‌شوید.

آموزش نرم افزار ROSA

همان طور که مشاهده می‌شود ظاهر نرم افزار بسیار ساده است و تمام بخش‌های آن در شش بخش که در پایین به ترتیب از ۱ تا ۶ قرار گرفته‌اند مرتب شده است. طراحی یک واحد اسمز معکوس به همین ترتیب از ۱ به ۶ انجام می‌شود.

معرفی نرم افزار طراحی آب شیرین کن WAVE
>

۱- اطلاعات پروژه (Project Information)

در این بخش اطلاعات کلی از پروژه، مثل نام طراح واحد اسمز معکوس و نام شرکت کارفرما را وارد می‌کنیم. همچنین در این بخش می‌توانیم واحد دبی و دمایی که طراحی را بر اساس آن انجام می‌دهیم نیز تعیین می‌کنیم.

۲- مشخصات آب خوراک فرایند (feedwater Data)

در این بخش آنالیز خوراک ورودی به واحد اسمز معکوس را وارد می‌کنیم. البته باید توجه داشت منظور از خوراک آبی است که مستقیم وارد ماژول‌های اسمز معکوس می‌شود. به این معنی که اگر از پیش تصفیه استفاده می‌کنیم منظور ما در این بخش مشخصات آبی است که عملیات پیش تصفیه روی آن انجام شده است.

آموزش برنامه ROSA برای طراحی آب شیرین کن اسمز معکوس

۳- اطلاعات مربوط به جرم گرفتگی (Scaling Information)

این بخش در صورتی که آنالیز خوراک را در بخش ۲ به طور دقیق وارد کرده باشید فعال خواهد شد. با استفاده از این بخش می‌توان اطلاعات دقیقی از جرم گرفتگی روی ماژول‌های اسمز معکوس بدست آورد، و بر اساس آن طراحی را به گونه‌ای انجام دادکه جرم گرفتگی در سیستم اسمز معکوس به حداقل برسد.

۴- پیکربندی سیستم (System Configuration)

پیکربندی سیستم اسمز معکوس در نرم افزار روزا

۵- گزارش (Report)

در این بخش اطلاعات کلی مربوط به طراحی که در بخش‌های قبل انجام داده‌ایم را مشاهده خواهیم کرد. در صورتی که خطایی در طراحی وجود داشته باشد با پیامی مواجه می‌شویم که نوع خطا و دلیل آن را به ما نشان می‌دهد. با استفاده از اطلاعات این بخش می‌توان به مراحل قبلی برگشت و با تغییر اطلاعات مربوط به طراحی خطای موجود را از بین برد.

منتظر ادامه این آموزش و ویدیوهای بعدی آموزش نرم افزار ROSA باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *