تصفیه آب اسمز معکوس راه‌کاری برای استفاده مجدد از آب در صنایع

استفاده مجدد از آب در صنعت

یکی از مهم‌ترین نیازهای واحدهای صنعتی دسترسی به منابع آب است. ولی در حال حاضر در اکثر نقاط جهان از جمله ایران صنایع باید در شرایط کمبود آب به تولید محصولات خود بپردازند. این مساله باعث شده واحدهای صنعتی برای رفع نیاز خود به گزینه‌‌هایی از قبیل تصفیه آب و استفاده مجدد از آب و فاضلاب‌ بپردازند. برای بازیافت و استفاده مجدد از آب، فاضلاب تولید شده از یک منبع تحت عملیات تصفیه قرار می‌گیرد تا بتوان از آن در فرایند صنعتی دوباره استفاده کرد. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس یکی از اولین گزینه‌هایی است که برای استفاده مجدد از آب در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع روش های تصفیه فاضلاب صنعتی و پساب

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

ضرورت تصفیه آب و استفاده مجدد از آن

تصفیه و استفاده مجدد از آب‌های استفاده شده مزیت‌های متنوعی را در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌دهد. در زیر به چند مورد اشاره کرده ایم:

 • کاهش هزینه‌های پرداختی برای آب تمیز
 • افزایش بهره‌وری عملیاتی
 • کاهش حجم پساب تولیدی
 • بهبود ظرفیت تولید به دلیل افزایش دسترسی به آب تمیز

همچنین بخوانید: اسمز معکوس چگونه کار می‌کند

چرا سیستم تصفیه اسمز معکوس برای استفاده مجدد از آب برتر از دیگر روش‌ها است؟

سیستم‌های غشایی RO ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باعث شده در استفاده مجدد از آب نسبت به روش‌های سنتی ارجحیت داشته باشند. از مهمترین خصوصیات تصفیه آب اسمز معکوس می‌توان به سه مورد اشاره کرد:

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

سیستم تصفیه آب سنتی

۱- کاهش زمان عملیات تصفیه و بازیابی آب

هر واحد تصفیه آب برای اینکه آلودگی‌های موجود در پساب را جدا کرده و آن را برای استفاده مجدد در کارخانه احیا کنند به زمان نیاز دارد. به این زمان در اصطلاح “زمان ماند” گفته می‌شود. این زمان در سیستم‌های مختلف تصفیه آب متفاوت است. واحدهای سنتی تصفیه آب به زمان طولانی برای پاکسازی آب احتایج دارند، ولی در سیستم‌های پیشرفته تصفیه آب اسمز معکوس زمان ماند به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

۲- فضای مورد نیاز کم برای احداث واحد تصفیه آب

واحدهای تصفیه آب سنتی نیازمند محیط وسیعی برای احداث سیستم هستند. در اکثر صنایع که با محدودیت فضا مواجه هستند شاهد احداث واحد تصفبه آب در خارج از محیط کارخانه هستیم، که باعث مشکلات دیگری نظیر تحمیل هزینه‌های انتقال پساب به سیستم و انتقال مجدد آب تصفیه شده از آن به محیط کارخانه می‌شود. خوشبختابه سیستم پیشرفته تصفیه فاضلاب اسمز معکوس را می‌توان در فضای بسیار کوچکی در محیط کارخانه احداث کرد.

۳- هزینه‌های پایین سیستم RO

بیشتر از شصت درصد دستگاه‌هایی که برای تصفیه آب در جهان استفاده می‌شود از تکنولوژی RO بهره می‌برند. علت این همه محبوبیت را می‌توان به هزینه‌های کم و مقرون به صرفه این نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی دانست. هزینه‌هایی نظیر سرمایه گذاری اولیه و عملیاتی در این سیستم نسبت به دیگر روش‌‌ها بسیار پایین تر است.

همچنین بخوانید: راه‌اندازی سیستم تصفیه آب RO

4 دیدگاه برای “تصفیه آب اسمز معکوس راه‌کاری برای استفاده مجدد از آب در صنایع

 1. علی لطیفی گفته:

  آیا سیستم اسمز معکوس برای آب دارای آلودگی آلی(bod, cod بالا) هم برای کاهش tds کاربرد داره؟

 2. نوید گفته:

  سلام
  وقت به خیر
  در پروژه های صنعتی برای طراحی سیستم RO از نرم افزار WAVE استفاده می کنند یا از نرم افزار ROSA ؟
  خروجی این دو نرم افزار با هم چه تفاوتی دارند؟

  • AliReZa گفته:

   سلام، این دو نرم افزار محصول یک شرکت هستند که برای شبیه سازی عملکرد ممبران‌های فیلم‌تک (FilmTec) استفاده می‌شن. نرم افزار WAVE علاوه بر اسمز معکوس توانایی طراحی و شبیه سازی سیستم‌های UF و رزین IX رو هم داره که شما می‌تونید طراحی کامل یک سیستم تصفیه آب شامل RO به همراه پیش تصفیه و تصفیه نهایی رو به صورت همزمان انجام بدین. اگر تنها بخش طراحی RO این دو نرم افزار رو با هم مقایسه کنیم از لحاظ نتایج خروجی تفاوت چندانی با هم ندارند، ولی طبق گفته شرکت سازنده نتایج WAVE دقت بیشتری دارند و به واقعیت نزدیک تر هستند. ضمنا در نظر داشته باشید که نرم افزار ROSA دیگه آپدیت نمیشه و میشه گفت منسوخ شده. ضمنا امکاناتی که برای آنالیز و تعیین هزینه‌های عملیاتی سیستم توی نرم افزار WAVE ارائه شده باعث میشه کار کردن باهاش به مراتب جذاب تر از ROSA باشه. پس شک نکنید که این روزها استفاده از نرم افزار WAVE برای پروژه‌های صنعتی بسیار بیشتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *