یکی از مهم‌ترین نیازهای واحدهای صنعتی دسترسی به منابع آب است. ولی در حال حاضر در اکثر نقاط جهان از جمله ایران صنایع باید در شرایط کمبود آب به تولید محصولات خود بپردازند. این مساله باعث شده واحدهای صنعتی برای رفع نیاز خود به گزینه‌‌هایی از قبیل تصفیه آب و استفاده مجدد از آب و فاضلاب‌ بپردازند. برای بازیافت و استفاده مجدد از آب، فاضلاب تولید شده از یک منبع تحت عملیات تصفیه قرار می‌گیرد تا بتوان از آن در فرایند صنعتی دوباره استفاده کرد. سیستم تصفیه آب اسمز معکوس یکی از اولین گزینه‌هایی است که برای استفاده مجدد از آب در نظر گرفته می‌شود.

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

ضرورت تصفیه آب و استفاده مجدد از آن

تصفیه و استفاده مجدد از آب‌های استفاده شده مزیت‌های متنوعی را در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌دهد. در زیر به چند مورد اشاره کرده ایم:

  • کاهش هزینه‌های پرداختی برای آب تمیز
  • افزایش بهره‌وری عملیاتی
  • کاهش حجم پساب تولیدی
  • بهبود ظرفیت تولید به دلیل افزایش دسترسی به آب تمیز

چرا سیستم تصفیه آب اسمز معکوس برای استفاده مجدد از آب برتر از دیگر روش‌ها است؟

سیستم‌های غشایی نظیر اسمز معکوس ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باعث شده در استفاده مجدد از آب نسبت به روش‌های دیگر تصفیه آب سنتی ارجحیت داشته باشند. از مهمترین خصوصیات تصفیه آب اسمز معکوس می‌توان به دو مورد اشاره کرد:

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس
سیستم تصفیه آب سنتی

۱- کاهش زمان عملیات تصفیه و بازیابی آب

هر واحد تصفیه آب برای اینکه آلودگی‌های موجود در پساب را جدا کرده و آن را برای استفاده مجدد در کارخانه احیا کنند به زمان نیاز دارد. به این زمان در اصطلاح “زمان ماند” گفته می‌شود. این زمان در سیستم‌های مختلف تصفیه آب متفاوت است. واحدهای سنتی تصفیه آب به زمان طولانی برای پاکسازی آب احتایج دارند، ولی در سیستم‌های پیشرفته تصفیه آب اسمز معکوس زمان ماند به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

آب شیرین کن کشاورزی | تولید آب کشاورزی از طریق نمک زدایی
>

۲- فضای مورد نیاز کم برای احداث واحد تصفیه آب اسمز معکوس

واحدهای تصفیه آب سنتی نیازمند محیط وسیعی برای احداث سیستم تصفیه هستند. در اکثر صنایع که با محدودیت فضا مواجه هستند شاهد احداث واحد تصفبه آب در خارج از محیط کارخانه هستیم، که باعث مشکلات دیگری نظیر تحمیل هزینه‌های انتقال پساب به واحد تصفیه و انتقال مجدد آب تصفیه شده از واحد تصفیه به محیط کارخانه می‌شود. خوشبختابه سیستم پیشرفته تصفیه فاضلاب اسمز معکوس را می‌توان در فضای بسیار کوچکی در محیط کارخانه احداث کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *