چرا باید از دستگاه اسمز معکوس برای تصفیه آب استخر شنا استفاده کنیم؟

تصفیه آب استخر شنا اسمز معکوس

اگر شما صاحب استخر شنای تجاری هستید و یا در خانه خود یک استخر شنای خصوصی دارید احتمالا نگران این هستید که استخر شما همیشه تمیز باشد. حتما می‌دانید یکی از زننده ترین صحنه‌ها این است که آب استخرتان کدر به نظر برسد قطعا هیچ کس از شنا در آب کثیف و کدر لذت نمی‌برد! برای اینکه بتوانید از زیبایی استخرتان لذت ببرید باید آب آن را همیشه تمیز نگه دارید تا شنا کردن در آن هم برای خودتان هم مشتریانتان بسیار دل‌پذیر باشد. برای این منظور به صرفه ترین راه‌ استفاده از دستگاه تصفیه آب استخر شنا نظیر اسمز معکوس است.

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

هدف از تصفیه آب استخر چیست؟

استفاده از استخرهای خانگی و عمومی به مرور باعث ورود موادی مانند ماند آرایشی و بهداشتی روی بدن انسان به آب می‌شوند. همچنین به دلیل وجود رطوبت در این محیط‌ها، شرایط برای رشد انواع قارچ‌ها و جلبک‌ها فراهم است که این موضوع باعث تغییر رنگ آب می‌شود. در استخرهای روباز نیز، ورود برگ‌ها و شاخه‌های درختان محیط اطراف و یا گرد و خاک موجود در هوا، تغییر pH آب، افزایش کلسیم موجود در آب و تغییر میزان کلر موجود در آب از دلایل مجاب‌کننده تصفیه آب استخرها هستند.

این مواد اضافه و آلاینده‌ها بر روی سلامت پوست و موی افرادی که وارد این استخرها می‌شوند تاثیرات منفی فراوانی به جا می‌گذارند. ذرات کلوئیدی مانند جلبک‌ها، مواد شوینده، بهداشتی آرایشی و باکتری‌ها از عواملی هستند که باعث کدر شدن و آلودگی ذرات آب می‌شوند. به همین دلیل تصفیه آب استخر بسیار اهمیت دارد زیرا علاوه بر شفافیت و تمیزی، باید از مواد گفته شده نیز عاری شود و برای استفاده شناگران مناسب باشد. تصفیه نامناسب آب استخر نه تنها برای سلامتی شناگران، بلکه برای تجهیزات خود استخر نیز مشکل‌ ایجاد می‌کند. همه این‌ها دلایلی هستند که باید نسبت به تصفیه به موقع و درست آب استخرها توجه و دقت ویژه‌ای به خرج داد.

بیشتر بخوانید: آنتی اسکالانت چیست

روش و مراحل تصفیه آب استخر شنا

اکنون که با اهمیت تصفیه درست و به موقع آب استخر آشنا شدیم بهتر است انواع روش‌ها و نحوه عملکرد تصفیه آب استخر را نیز بشناسیم. فیلتر کربنی، کلر زنی، ازن زنی، انعقاد و فیلتر شنی روش‌های معمول تصفیه آب استخر خانگی هستند، ولی روش‌های پیشرفته تری نیز معرفی شده که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

تصفیه آب استخر با کلر زنی

یکی از روش‌های تصفیه آب استخر که تاثیر زیادی در زلال سازی و شفافیت آب استخر و از بین رفتن جلبک‌ها دارد، استفاده از کلر است. در این روش میزان کلر، بر اساس حجم آب استخر و میزان آلودگی آن تعیین می‌شود. با ورود کلر به آب و واکنش آن‌ها با یکدیگر در نهایت اسید هیپوکلرو تولید می‌شود که قدرت بالایی در از بین بردن میکروب و پاتوژن‌ها دارد. توجه داشته باشید که کلر ماده‌ای سمی است و استفاده زیاد از آن باعث بروز مشکلات پوستی و تنفسی می‌شود، به این منظور پس از استفاده از کلر، باید میزان کلر آزاد آب استخر پس از تصفیه اندازه‌گیری شود.

تصفیه آب استخر با ازن زنی

همان‌طور که در بالا گفته شد استفاده از کلر به میزان زیاد باعث بروز مشکلات پوستی و تنفسی در انسان می‌شود. روشی که برای تصفیه آب استخر بدون کلر پیشنهاد می‌شود، استفاده از ازن است. قدرت گندزدایی ازن ۲۵ برابر قوی‌تر از کلر است، هزینه کمتری نسبت به کلر دارد، مانع رشد مجدد جلبک و قارچ می‌شود و از همه مهم‌تر، هیچ‌گونه ماده سمی‌ای را وارد آب استخر نمی‌کند.

تصفیه آب استخر با فیلتر شنی (ساده‌ترین روش)

فیلتر شنی یا صافی شنی، مخزنی از جنس فایبرگلاس، بتن یا فولاد است که وظیفه آن حذف ذرات معلق و آلاینده‌های موجود در آب است. فیلترهای شنی از یک یا چندلایه تشکیل می‌شوند که هرکدام از این لایه‌ها شامل ذراتی از جنس سنگ یا گرانیت هستند. استفاده از فیلتر شنی روشی بسیار کارامد برای استخرهای خانگی و صنعتی است که به عنوان ساده‌ترین روش تصفیه آب استخر نیز شناخته می‌شود. این فیلتر از عبور ذرات بزرگ‌تر از ۱۰۰ میکرون جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود آب با درجه تمیزی و شفافیت بیشتری از فیلتر خارج شود. دقت کنید که این فیلتر باید به صورت دوره‌ای شستشو شود. این فیلتر در تصفیه آب استخرهای شنا، فاضلاب های صنعتی و انسانی، آب های برج خنک کننده، آب های دارای کدری بالا، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها، شیلات، واحدهای صنعتی و تجاری، پیش تصفیه اسمز معکوس، تاسیسات موتورخانه، تصفیه آب کشاورزی و آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مزایای انواع فیلتر شنی می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

 • هم به عنوان پیش تصفیه، هم فیلتر جانبی و هم فیلتر نهایی قابل استفاده است.
 • بازدهی بالایی دارد.
 • برای انواع فضاها اعم از کوچک و بزرگ قابل استفاده است.
 • شامل ابعاد و ظرفیت‌های مختلف است.
 • نصب و نگهداری از آن بسیار ساده است و قیمت مناسبی هم دارد.

تصفیه آب استخر با فیلتر کربنی

فیلتر کربنی یا کربن فعال (Activated Carbon) یکی از روش‌های مرسوم در تصفیه آب و فاضلاب است. در این روش از ذرات کربن فعال استفاده می‌شود. این ذرات باعث می‌شوند بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آب از بین بروند. آب‌ها معمولا دارای طعم و بو هستند و به همین دلیل نیاز است که بعد از عبور از فیلتر شنی از یک فیلتر کربنی هم عبور کند. اساس کار این روش، بر پایه جذب مواد آلی موجود در آب است. این روش در سیستم‌های تصفیه آب خانگی، استخرها و فاضلاب صنعتی کاربرد بسیار فراوان و موثری دارد. در این روش از هیچ ماده شیمیایی‌ در فیلتر کربنی استفاده نمی‌شود.

تصفیه آب استخر با انعقاد و لخته سازی

روش‌هایی که در بالا گفته شد ممکن است گاهی سبزی و کدر بودن رنگ آب را از بین نبرند و دلیل اصلی آن هم وجود ذرات کلوئیدی کوچک و معلق در آب است. تنها راه حذف این ذرات، استفاده از مواد منعقد کننده و لخته ساز است که معروف‌اند به فلوکولانت. فلوکولانت‌ها بار مثبت یا منفی دارند و گاهی نیز خنثی هستند و وارد آب می‌شوند و ذرات باردار درون آب را خنثی می‌کنند. سپس روی این ذرات خنثی شده قرار می‌گیرند و آن‌ها را به هم وصل می‌کنند. از این اتصال ذرات، لخته تولید می‌شود که روی سطح آب نشسته و تجهیزات خاصی از روی آب جمع‌آوری می‌شوند. پس این روش لازم است میزان کلسیم، برم، کلر و ph آب اندازه‌گیری شود.

تصفیه آب استخر با اسمز معکوس (RO)

دستگاه اسمز معکوس یکی از بهترین تکنولوژی‌ها برای تصفیه آب استخر شنا است. این سیستم تصفیه آب صنعتی آب درون استخر را تمیز و عاری از هر گونه باکتری نگه می‌دارد. دستگاه تصفیه RO تقریباً سه چهارم از آب موجود در استخر را به آب بسیار تمیز تبدیل کرده و با این کار در مصرف آب صرفه جویی می کند. تصفیه آب اسمز معکوس قادر است ۱۰۰٪ ترکیبات مضر موجود در آب را به راحتی حذف کند، و از همه مهم‌تر به زمان توقف مشابه زمانی که صرف تخلیه و پر کردن استخر می‌کنید، احتیاج ندارد. پس شما دیگر نیازی به اضافه کردن کلر و مواد شیمیایی دیگر جهت ضد عفونی کردن آب ندارید.

جمع‌بندی

عدم نظافت و تصفیه درست آب استخرها منجر به انتقال انواع بیماری‌های عفونی و پوستی به شناگران می‌شود. عوامل زیادی بر روی پاکیزگی آب استخر تاثیر دارند؛ مانند چیدمان دریچه‌های مکش آب، دمای آب، تعداد شناگران و نرخ تعویض آب که این موارد باید کنترل شوند؛ اما مهم‌ترین عاملی که در پاکیزگی و شفافیت آب استخرها تاثیر دارد تصفیه درست آن است که در صورت کم‌توجهی به این موضوع هم به شناگران و هم به تجهیزات استخر آسیب می‌رسد. در این مقاله سعی کردیم دلایل اهمیت این موضوع و روش‌های تصفیه آب استخرها را به صورت کامل توضیح دهیم.

0/5 (0 نظر)

2 دیدگاه برای “چرا باید از دستگاه اسمز معکوس برای تصفیه آب استخر شنا استفاده کنیم؟

 1. سید موسوی گفته:

  هزینه ای که بابت افزودن مواد شیمیایی و کلر به استخری با حجم مشخصی در طول یک دوره ی ۱ ماهه نیاز داریم در مقایسه با هزینه های که برای دستگاه RO و ضمن هزینه های نگه داری و انرژی پمپ باید پرداخت کنیم ؛ رو اگر مقایسه بفرمایید ؛ نتیجه گیری راحت تر میشه . . .
  با سپاس از مطالب خوب سایتتون
  استفاده کردم
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *