۶ مهارت کلیدی که یک طراح و سازنده سیستم RO باید داشته باشد

مهارت‌ های طراح سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

این روزها با کارفرماها و بهره‌برداران سیستم‌های تصفیه آب صنعتی که صحبت می‌کنم بشدت از شرکت‌های پیمانکار و یا همان سازندگان این سیستم‌ها گله و شکایت دارند، که چرا تسلط کافی ندارند و ساده ترین مفاهیم فنی سیستم‌های اسمز معکوس RO را هم بلد نیستند. به همین دلیل لیستی از ۶ مهارت‌های کلیدی برای طراحی و ساخت یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تهیه کردم. فرق یک طراح حرفه‌ای و یک طراح معمولی دقیقا در همین مهارت‌ها است. قطعا کیفیت کار سیستم RO که توسط یک طراح حرفه‌ای و یک طراح معمولی ساخته می‌شود هم متفاوت است.

چه مهارت‌هایی برای یک طراحی درست و اصولی سیستم RO لازم است؟

۱. توانایی انتخاب مناسب‌ترین سیستم پیش تصفیه

اینکه یک سیستم اسمز معکوس RO عملکرد و دوام خوبی دارد یا زود به زود دچار مشکل می‌شود به کیفیت پیش تصفیه‌اش بستگی دارد. پس اگر شما هم طراح این سیستم‌ها هستید باید بلد باشید بر اساس نوع خوراک و آنالیز آن بهترین ترکیب و چینش پیش تصفیه را برای آن سیستم طراحی کنید.

۲. توانایی طراحی سیستم RO بر اساس استانداردهای روز دنیا

اینکه یک سری کارها را به صورت تجربی یاد گرفته باشید و همان روش را برای تمام سیستم‌هایی که می سازید به کار ببرید امروز دیگر جواب نمی‌دهد! باید استانداردها را بلد باشید و بر اساس آنها عمل کنید. این روش یک طراح حرفه‌ای هست.

۳. مهارت شبیه سازی سیستم RO با نرم افزار 

اگر میخواهید یک سیستم RO بدون نقص به کارفرما تحویل دهید قبل از ساخت آن را با نرم افزار شبیه سازی کنید. با این کار خیلی سریع مشکلات و عیب های آن را ریشه یابی و حل می‌کنید. تقریبا تمام مشکلات احتمالی یک سیستم RO قبل از ساخت با این روش قابل تشخیص و مرتفع کردن هستند.

۴. مهارت برطرف کردن خطاهای طراحی

نرم افزارهای طراحی فقط در تشخیص خطاها و عیب های یک سیستم به شما کمک می‌کنند ولی آن مشکل را برای شما حل نمی‌کنند. این شما هستید که باید بلد باشید به بهترین شکل ممکن آن خطا را برطرف کنید.

۵. توانایی بهینه سازی سیستم برای شرایط عملیاتی متغیر

قرار نیست یک سیستم RO همیشه در شرایط نرمال کار تصفیه را انجام دهد. خیلی از پارامترها ممکن است تغییر کنند. این شما هستید که باید قبل از ساخت این متغیرها را تشخیص دهید و سیستم را برای هر کدام بهینه کنید.

۶. مهارت آنالیز و مدیریت هزینه‌های سیستم RO

وقتی پای پول و هزینه وسط باشد بقیه چیزها در برابرش تقریبا اهمیت خود را از دست می‌دهند. پس بی دلیل نیست که می‌گوییم این مهارت برگ برنده شماست. شما باید جوری سیستم RO را طراحی کنید که قیمت تمام شده آن نسبت به رقیبانتان کمتر باشد. ولی این به تنهایی کافی نیست، بلکه باید هزینه عملیاتی ماهیانه آن هم برای کارفرما مقرون به صرفه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *