آیا عملیات پیش تصفیه برای اسمز معکوس لازم است ؟

پیش تصفیه اسمز معکوس

اگر شما هم با سیستم اسمز معکوس کار می‌کنید، می‌دانید که آب ورودی به واحد RO باید قبل از تماس با ماژول‌های اسمز معکوس توسط تصفیه مکانیکی و یا شیمیایی آماده سازی شود. به چنین عملیات‌‌‌ی که قبل از تصفیه اصلی انجام می‌گیرد در اصطلاح پیش تصفیه اسمز معکوس گفته می‌شود. سوالی که مطرح می‌شود این است که استفاده از عملیات پیش تصفیه در سیستم‌های اسمز معکوس چه ضرورتی دارد ؟

سیستم پیش تصفیه اسمز معکوس

ضرورت پیش تصفیه اسمز معکوس

عملیات پیش تصفیه آب برای محافظت از غشاهای اسمز معکوس در برابر گرفتگی و همچنین افزایش عملکرد و عمر مفید آن‌ها ضروری است. یک غشای RO از ساختار متخلخلی ساخته شده است که به ملکول‌های آب اجازه عبور می دهد، اما تا ۹۹ درصد ناخالصی‌های موجود، نظیر جامدات حل شده در آب، را روی سطح خود نگه می‌دارد. ترکیباتی که اجازه عبور از غشا را پیدا نمی‌کنند درون جریان تغلیظ شده RO یا در اصطلاح جریان Brine جمع می‌شوند.

پیش تصفیه RO از دیروز تا امروز

در اوایل توسعه سیستم‌های غشایی، اطلاعات بسیار کمی درباره ناخالصی‌های موجود در آب خوراک اسمز معکوس که باعث گرفتگی غشا می‌شد، وجود داشت. امروزه بسیاری از این ترکیبات که در سیستم اسمز معکوس ایجاد مشکل می‌کنند، شناسایی شده‌اند و روش‌های تصفیه پیشگیرانه‌ای برای حذف آن‌ها از جریان خوراک طراحی شده است. این روش‌های پیش تصفیه به طور قابل توجهی باعث كاهش گرفتگی غشا شده، و در نتیجه، باعث افزایش طول عمر واحد RO می‌شوند.

اگر از پیش تصفیه استفاده نکنیم!

وقتی که سیستم RO در حال انجام عملیات تصفیه آب است، ترکیبات موجود در خوراک روی سطح غشا انباشته می‌شوند. اگر از سیستم پیش تصفیه RO استفاده نکنیم از تجمع مواد جامد روی سطح غشا جلوگیری نمی‌شود. در نتیجه، انباشته شدن این ترکیبات مسیر عبور آب از میان غشا را محدود می‌کنند. اولین نشانه وقوع چنین شرایطی از دست دادن ظرفیت تصفیه غشا است (ظرفیت غشا معمولا تحت عنوان شار یا فلاکس گزارش می‌شود). به مرور زمان تجمع این ترکیبات باعث آسیب‌های غیر قابل جبرانی به غشا می‌شود که عمر آن را به شدت کاهش می‌دهد.

اسمز معکوس (Reverse Osmosis) چیست؟
>

سیستم پیش تصفیه اسمز معکوس باید چه ترکیباتی را حذف کند ؟

کالبد شکافی ماژول غشاهای آسیب دیده نشان می‌دهد گرفتگی غشا ناشی وجود انواع مختلفی از ناخالصی‌هایی است که ممکن است در آب ورودی به اسمز معکوس وجود داشته باشند. ناخالصی‌هایی شامل:

  • ترکیبات معدنی مانند کربنات کلسیم
  • مواد کلوئیدی مانند رس و سیلیس
  • میکروارگانیسم‌های زنده و مرده
  • اکسید کننده‌های شیمیایی مثل کلر، ازن و پرمنگنات
  • یون‌های فلزی حل شده در آب مانند آهن و آلومینیوم

چنین ترکیباتی اگر در آب وجود داشته باشند، لازم است قبل از  ورود به سیستم اسمز معکوس از جریان آب خوراک شوند. در غیر این صورت می توانند باعث آسیب زودرس و از کار افتادن غشا شوند.

اقدام بعدی چیست؟

حال که ضرورت عملیات پیش تصفیه در سیستم‌های اسمز معکوس مشخص شد، لازم است اقدامات بعدی را در این زمینه انجام دهیم.‌ قدم بعدی آنالیز آب خوراکی است که می‌خواهیم عملیات تصفیه را روی آن انجام دهیم. اطلاعاتی که این آنالیز به ما می‌دهد، راهنمایی است که تعیین می‌کند چه نوع پیش تصفیه‌ای لازم است. در نهایت، در طراحی سیستم RO مشخص می‌کنیم که از کدام روش‌های پیش تصفیه اسمز معکوس می‌بایست استفاده کنیم.

1 دیدگاه برای “آیا عملیات پیش تصفیه برای اسمز معکوس لازم است ؟

  1. علی گفته:

    به علت نبود جا در کنار دستگاه اسمز معکوس دوتا فیلتر شنی ویک کربنی موجود است بعد از ورود آب به داخل دستگاه بک فیلتر موجود علاوه برآن می توان یک بک فیلتر با میکرون پایین تر سر راه قرار داد یا نه این کار جهت بالا بردن طول عمر دستگاه وتقویت پیش تصفیه در نظر گرفته شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.