ممبران جدید BW30 PRO-400؛ تفاوت‌هایی که باید بدانید

ممبران جدید شرکت فیلمتک bw30-pro-400

یکی از ممبران‌های جدیدی که به تازگی توسط شرکت فیلم تک ارائه شده BW30 PRO-400 است که در این مقاله قصد داریم آن را بررسی کنیم و مقایسه‌ای داشته باشیم بین تفاوت‌های این ممبران جدید با نسل قبلی که احتمالا شما با نام  BW30 400 می‌شناسید. قصد داریم بررسی کنیم که این دو ممبران چه تفاوتی از لحاظ عملکرد روی کاغذ و شرایط تئوری دارند، و همچنین چه تفاوتی از لحاظ عملکرد واقعی وقتی روی سیستم نصب شوند، دارند. 

همانطور که می‌دانید ممبران BW30-400 در بازار ایران به وفور یافت می شود، که متاسفانه اکثر آن ها تقلبی هستند. ولی در اینجا فرض ما بر این است که هر دو ممبران اصل بوده و ساخت شرکت فیلم تک هستند.

گام اول، مقایسه دو ممبران از لحاظ تئوری:

 برای مقایسه این دو ممبران  از نظر تئوری به دیتاشیت هر کدام مراجعه کرده و آن ها را با هم مقایسه می کنیم. همان طور که می بینید سطح فعال هر دو ممبران ۳۷ مترمربع و ضخامت Feed Spacer در هر دو مدل mil ۲۸ است. پس از این نظر تفاوتی بین دو ممبران مشاهده نمی‌شود!

 ولی اگر دقیق تر به دیتا‌های عملکردی آن‌ها در شرایط تست استاندارد توجه کنیم مشاهده می‌شود که ظرفیت تولید این دو ممبران با هم متفاوت است. ممبران BW30-400 در شرایط تست استاندارد ۴۰ مترمکعب در روز تولید دارد. در حالی که این عدد برای ممبران جدید (BW30 PRO-400) ۴۲ متر مکعب در روز است. 
لازم به ذکر است که شرایط تست استاندارد برای هر دو ممبران یکسان بوده و به شرح زیر است: 

 • غلظت خوراک: ۲۰۰۰ ppm نمک NaCl 
 • دما: ۲۵ درجه سانتیگراد  
 • ۸=pH 
 • فشار عملیاتی: ۱۵.۵  
 • درصد بازیافت (Recovery): ۱۵٪

برای ممبران BW30-400 درصد ریجکت نمک در شرایط پایدار ۹۹.۵٪ و مینیمم ریجکشن آن در شرایط تست عملکرد برای نمک  کلرید سدیم ۹۹٪ بوده است. از طرفی در شرایط پایدار، ریجکت نمک در ممبران BW30 PRO-400  معادل ۹۹.۴ درصد بوده است که در مقایسه با ممبران قدیمی شرایط بهتری را به نمایش گذاشته است.

این تفاوت‌ها بیانگر این است که احتمالا در شرایط واقعی ممبران جدید BW30 PRO-400 نسبت به ممبران قدیمی BW30 400 تولید بیشتری خواهد داشت  و از لحاظ ریجکشن نیز شرایط بهتری را داراست. بنابراین انتظار می رود که اگر ممبران BW30 PRO-400 روی سیستم نصب شود در مقایسه با ممبران BW30 400 تحت شرایط یکسان باید با فشار کمی پایین تر کار کند و TDS یا EC آب پرمیت عدد کمی پایین تری را نشان دهد، به عبارتی شرایط تا حدودی بهتر شود و کیفیت بالاتری را به ما ارایه دهد.

بیشتر بخوانید: انواع ممبران تصفیه آب صنعتی

گام دوم، مقایسه دو ممبران از لحاظ عملیاتی در شرایط واقعی:

در این مرحله، برای بررسی بهتر این موضوع و به دست آوردن اعداد دقیق تر به نرم افزار wave مراجعه می کنیم و روی یک سیستم شرایط هر دو ممبران را شبیه سازی کرده و عملکرد آن ها را بررسی می‌کنیم. بدین منظور، یک مطالعه موردی با شرایط زیر را در نرم افزار wave مورد بررسی قرار می دهیم: 

 • خوراک، آب چاه با SDI کمتر از ۳ و  TDS، mg/L ۲۹۶.۰۳ است. این سیستم RO ظرفیت تولید m3/h ۲۱۸ را دارد. سیستم دارای دو مرحله (Stage) بوده که ۱۶ پرشروسل ۶ المانه در استیج اول و ۸ پرشروسل ۶ المانه هم در استیج دوم قرار دارد. 
 • در حالت اول از ممبران BW30-400 استفاده می کنیم و یک گزارش از نرم افزار می گیریم. نتایج به دست آمده از نرم افزار نشان می دهد که این سیستم باید با فشار ۱۴.۸ بارکار کند. TDS آب پرمیت بدست آمده از نرم افزار نیز ۴.۱۵ است.
 • در حالت دوم در محیط نرم افزار، ممبران BW30 PRO-400 را جایگزین ممبران BW30 400 می کنیم تا ببینم چه نتایجی به ما ارائه می دهد.

توجه:

 « اگر ممبران BW30 PRO-400 را در لیست ممبران‌های موجود در نرم افزار Wave مشاهده نکردید، این نشان دهنده قدیمی بودن نسخه نرم افزار Wave شما است. در صورتی که از نسخه q ۱.۸۲ نرم افزار wave استفاده کنید، ممبران BW30 PRO-400 به آن اضافه شده است. برای بروزرسانی کردن نرم افزار wave باید حتما نسخه قبلی آن را پاک کرده و سپس نرم افزار جدید را نصب کنید.»

پس از انتخاب کردن ممبران BW30 PRO-400 در محیط نرم افزار، گزارش جدیدی می‌گیریم تا با نتایج بدست آمده برای ممبران BW30 400 مقایسه کنیم. 
مقایسه نتایج بدست آمده برای دو ممبران نشان می دهد که فشار عملیاتی از ۱۴.۸ بار به ۱۴.۱ بار و TDS آب پرمیت هم از ۴.۱۵ از به ۳.۳۸ کاهش یافته است. بنابراین، ممبران جدید BW30 PRO-400 نسبت به ممبران قدیمی BW30 400 از لحاظ تولید و کیفیت آب پرمیت عملکرد بهتری دارد. به عبارتی، با فشار کمتری کار کرده و کیفیت آب پرمیت تولیدی آن نیز بهتر بوده و کنداکت پایین تری دارد.

جعبه ممبران جدید bw30-pro-400

سوال: آیا این ممبران جدید (مدل BW30 PRO-400) اصلی است یا خیر؟

وقتی ممبران جدیدی به بازار ارائه می شود، مدت زمانی لازم است تا نسخه تقلبی آن ساخته و روانه بازار شود! پس اگر ممبران BW30 PRO-400 را در حال حاضر که اوایل سال ۲۰۲۳ هستیم، پیدا کردید شاید بتوان به اصل بودن آن اطمینان کرد.
ولی به خاطر داشته باشید که تشخیص ممبران اصل از ممبران تقلبی نیاز به مهارت و تجربه دارد. بزودی در این مورد مطلب کاملی منتشر خواهیم کرد.

2 دیدگاه برای “ممبران جدید BW30 PRO-400؛ تفاوت‌هایی که باید بدانید

 1. عبدالرضا قنبری گفته:

  درود بر شما
  سال گذشته یک ممبران ۴ اینچ فیلمتک استفاده کردیم که به نظر میاد اصل نباشه .
  سپاس از آموزش مفید شما

 2. سعید سلیمانی اصل گفته:

  سلام، ممنون از آموزش خوبی که ارایه دادین، لطفا توضیح بدید در کل چطور تشخیص بدیم یک ممبران اصل هست یا تقلبی؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *