محاسبه دقیق هزینه ماهیانه دستگاه تصفیه آب صنعتی با نرم افزار wave

چطور هزینه دستگاه تصفیه آب صنعتی را به صورت ماهیانه و به واحد پولی تومان محاسبه کنیم

تا حالا محاسبه کرده‌اید که هزینه دستگاه تصفیه آب صنعتی که از آن استفاده می‌کنید ماهیانه‌ چقدر است؟ چند میلیون تومان در ماه این سیستم برای شما هزینه دارد؟ یا اگر طراح این سیستم‌ها هستید آیا در طراحی خود به این نکته دقت می‌کنید که دستگاهی که می‌سازید کم مصرف باشد؟ از این نظر تصفیه آب‌های صنعتی مثل اسمز معکوس RO را می‌توان به یک خودرو تشبیه کرد. هر چه خودروی شما طراحی و ساخت بهتری داشته باشد مصرف سوخت کمتر و در نهایت هزینه ماهیانه کمتری روی دست شما می گذارد. در سیستم‌های اسمز معکوس هم شرایط به همین صورت است، که هر چه کیفیت طراحی بهتر باشد سیستم کم هزینه تر است.

چرا محاسبه هزینه‌ ماهیانه تصفیه آب صنعتی مهم است؟

ده سال تجربه کاری ما در صنعت تصفیه آب و سیستم‌های غشایی مثل RO به ما آموخته است که هیچ چیز به اندازه مدیریت هزینه‌ های عملیاتی یک سیستم تصفیه آب صنعتی (OPEX) اهمیت ندارد. در گذشته این محاسبات با استفاده از روابط و فرمول‌هایی به صورت دستی و بر روی کاغذ انجام می‌شد. و چون این کار بسیار پیچیده بود تعداد افراد و شرکت‌هایی هم که می‌توانستند این کار را انجام دهند بسیار کم بود. این افراد و شرکت‌ها در مناقصات عملکرد به مراتب بهتری نسبت به بقیه داشتند، چون می‌توانستند از این موضوع به عنوان برگ برنده در متقاعد کردن کارفرما استفاده کنند. خوشبختانه امروزه ابزارهایی مثل نرم افزار ویو کار ما را برای محاسبه دقیق هزینه‌ عملیاتی یک سیستم تصفیه آب صنعتی خیلی ساده کرده‌اند.

چطور با نرم افزار wave هزینه‌ های عملیاتی ماهیانه تصفیه آب صنعتی را به تومان محاسبه کنیم؟

اگر طراحی سیستم تصفیه آب را با نرم افزار ویو انجام می‌دهید، بقیه کار برای شما بسیار راحت خواهد بود. چون می‌توان این نرم افزار را جوری تنظیم کرد که هزینه‌ها را به تومان برای ما محاسبه و به ما گزارش کند. شگفت انگیز نیست؟ و اما حالا بیایید با هم یاد بگیریم که چطور این کار را انجام دهیم. این کار قلق‌های خاص خودش را دارد، ولی با یکبار انجام آن قطعا یاد می‌گیرید. قبل از هر چیز باید تنظیماتی را در نرم افزار ویو انجام دهیم تا این هزینه‌ها را به صورت دقیق به ما نشان دهد. این کار سه مرحله دارد که در ادامه هر کدام را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

۱. تنظیم واحد پولی تومان در نرم افزار wave

گفتیم که هدف ما این است که هزینه ماهیانه دستگاه تصفیه آب صنعتی را با واحد پولی خودمان که تومان است گزارش گیری کنیم. پس باید این واحد را به نرم افزار معرفی کنیم. برای این کار از منوی بالا بخش “User Setting” وارد گزینه “Currency” می‌شویم و مطابق شکل با استفاده از “Add currency” واحد پولی تومان را اضافه می‌کنیم.

تنظیم نرم افزار wave برای محاسبه هزینه عملیاتی ماهیانه سیستم تصفیه آب صنعتی

بعد از اضافه کردن در قسمت “Symbol” می‌توانید علامتی برای آن مشخص کنید که در گزارشات آن را نمایش دهد. مثلا برای دلار از علامت $ استفاده می‌کند. من برای تومان از علامت IRT استفاده کرده‌ام. در ادامه در بخش “Exchange Rate” نرخ تبدیل دلار به تومان را وارد کنید، یعنی همان قیمت روز دلار. فرض کنید امروز قیمت ۲۰،۵۰۰ تومان است پس من همین عدد را وارد می‌کنم.

اضافه کردن واحد پولی تومان به نرم افزار wave برای محاسبه هزینه های عملیاتی تصفیه آب صنعتی

در نهایت روی گزینه “Make this currency the new default” کلیک کنید تا این تنظیمات به صورت پیش فرض در نرم افزار ذخیره شود و در تمام پروژه‌های بعدی بتوانید قیمت را به تومان دریافت کنید. هر گاه نرخ دلار تغییر کرد به راحتی می‌توانید به این قسمت مراجعه کنید و آن را تصحیح کنید.

۲. گزارش گیری از نرم افزار

برای اینکه هزینه‌های عملیاتی سیستم تصفیه آب را مشاهده کنیم ابتدا باید سیستم را طراحی کنیم، خطاها را برطرف کنیم و در نهایت بعد از گزارش‌گیری می‌توانیم اطلاعات مربوط به هزینه‌های عملیاتی هر بخش از سیستم را به طور کامل ببینیم. البته روش گزارش گیری کمی با حالت معمولی فرق دارد. برای اینکار ابتدا از نرم افزار مطابق روال همیشگی گزارش بگیرید و در قدم بعدی از گزینه “stack detailed report” برای نمایش گزارش کامل سیستم استفاده کنید. در این حالت گزارش را به صورت فایل PDF به شما خروجی می‌دهد که می‌توانید هم خودتان ببینید هم به کارفرما ارائه دهید.

گزارش گیری کامل از نرم افزار ویو برای نمایش هزینه‌های عملیاتی سیستم تصفیه آب اسمز معکوس RO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *