سیستم‌های تصفیه آب صنعتی امروزه به یکی از مهم‌ترین واحدهای موجود در صنایع مختلف تبدیل شده‌اند. این سیستم‌ها قادرند عملیات تصفیه را روی هر نوع آبی انجام دهند و از آن آب تمیز و با هر  کیفیتی که لازم باشد، تولید کنند. بر اساس شرایط و کاربرد، مراحل دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌تواند متفاوت باشد. این دستگاه‌ها می توانند از فرایندهای نسبتاً جمع و جور و ساده تا پیچیده و چندمرحله ای برخوردار باشند. اگر تازه وارد صنعتی شده‌اید که از تصفیه آب استفاده می‌کند و یا قصد دارید برای مجموعه خود از این سیستم‌ها استفاده کنید شاید بهتر باشد از این سوال شروع کنیم “دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست و چگونه کار می کند؟“ در این مقاله یک دید کلی از این سیستم‌ها به شما ارائه می‌دهیم و نحوه کار آن‌ها را توصیح می‌دهیم.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

سیستم تصفیه آب صنعتی آب آلوده را به آب تمیز و منطبق با نیاز و استاندارد مورد نیاز صنعت تبدیل می‌کند. اینکه می‌گوییم آب آلوده منظور آبی است که دارای ترکیبات و ناخالصی‌هایی است که ممکن است برای استفاده صنعتی مناسب نباشد. هر سیستم بسته به آبی که قرار است تصفیه کند و کیفیتی که قرار است تولید کند متفاوت خواهد بود، و از تکنولوژی‌های مختلفی در آن استفاده می‌شود.

از چه تکنولوژی‌هایی در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود؟

بسته به آلودگی‌های موجود در آبی که قرار است عملیات تصفیه روی آن انجام شود و میزان حذف آن‌ها (کیفیت آب تولید شده) باید از روش‌های مختلفی استفاده شود. اینکه از چه تکنولوژی‌هایی استفاده شود در مرحله طراحی سیستم تصفیه آب تعیین می‌شود. شاید در مواردی برای یک منظور مشخص تکنولوژی‌های مختلفی قابل استفاده و اجرا باشد.

بطور معمول طراحی سیستم مبتنی بر یک روش یا تکنولوژی اصلی انجام می‌شود و برای موارد تکمیلی از تکنولوژی‌های دیگر نیز ممکن است در کنار روش اصلی استفاده شود. جالب است که بعضی از این روش‌های تکمیلی برای محافظت روش تصفیه اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی طراح بر اساس آنالیز دقیق آب خوراک و مشخصات آبی که استاندارد صنعتی مشخص کرده و همچنین شرایط موجود، نظیر هزینه‌ها، تصمیم می‌گیرد که باید از چه روش‌هایی در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده شود.

از روش تصفیه آب صنعتی در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

روش تصفیه آب صنعتی، کاربرد زیادی دارد. هرجا که نیاز به حجم زیادی آب تصفیه شده باشد، می توان از دستگاه تصفیه صنعتی آب استفاده کرد. مثلا موارد زیر، جزو اصلی ترین موردهای استفاده از روش تصفیه آب صنعتی هستند:

 • یکی از کاربردهای روش تصفیه آب صنعتی، استفاده از آن برای تامین آب آشامیدنی در مناطقی است که دسترسی به آب محدود است تا آب سالم و تصفیه شده در اختیار مردم قرار بگیرد.
 • از دستگاه تصفیه آب صنعتی در نیروگاه های بخار استفاده می شود تا آب خالص و بدون ترکیبات معدنی یا در اصطلاح “آب دمین” برای نیروگاه تولید شود.
 • از این روش می‌توان برای پرورش پرندگان و دامدارای استفاده کرد.
 • این روش می تواند آب لازم برای مصارف کشاورزی و گلخانه ای را تامین کند.
 • روش تصفیه آب صنعتی برای تصفیه پساب‌های آلوده بیمارستانی به کار می رود.
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی در کارخانه های پتروشیمی، کاغذسازی، نساجی و تولید رنگ کاربردهای گسترده‌ای دارد.
 • در بسیاری از کارخانه ها که تجهیزات و ماشین آلات نیاز به شستشو دارند، می توان از روش تصفیه آب صنعتی برای صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه های آب مصرفی استفاده کرد.
 • یکی از موارد کاربرد تصفیه آب صنعتی، استفاده از این روش در داروسازی و صنایع غذایی است تا آب سالم و استاندارد در تولید داروها و خوراکی ها به کار رود.
روش های تصفیه آب صنعتی

روش ‌های تصفیه آب صنعتی

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی از تکنولوژی های مختلفی می‌توان استفاده کرد که بسته به نیاز آن صنعت و پتانسیل هر کدام از روش‌ها می‌توان انتخاب کرد که کدام یک مناسب تر است:

۱. میکروفیلتراسیون (MF)

در تصفیه با روش میکرو فیلتراسیون، ذرات با قطر حدود ۰٫۱ تا ۱ میکرون حذف می شوند. کاربرد این روش در حذف باکتری ها، مواد لخته شده و ذرات جامد حل شده در آب است. البته سیستم‌های میکروفیلتر کا به کارتریج فیلتر هم معروف هستند به عنوان پیش تصفیه برای محافظت از سیستم‌های نهایی تصفیه استفاده می‌شوند.

۲- اولترافیلتراسیون (UF)

اولترا فیلتراسیون می تواند ذرات با ابعاد کوچک در حد ۰٫۱ میکرون را جداسازی کند. با این روش، تمام مولکولهای کوچک، ذرات کلوئیدی، پروتئین ها، آلاینده های میکروبیولوژی و مولکولهای آلی بزرگ از آب حذف می شوند. این روش هم به عنوان یک پیش تصفیه مدرن برای محافظت از تکنولوژی‌های نهایی تصفیه استفاده می‌شود.

۳- نانوفیلتراسیون (NF)

در روش نانوفیلتراسیون، ذرات تا اندازه ۱ نانومتر از آب دفع می شود. این روش هم می تواند انواع نمک‌ها و یونهای دو ظرفیتی، ترکیبات آلی و… را از آب حذف کند. با روش نانو فیلتراسیون، کلر از آبهای سطحی حذف می شود، سختی آب از آب چاه حذف می شود و مواد آلی از غیر آلی در صنایع غذایی و پساب ها جدا می شود.

۴- الکترودیالیز (ED)

الکترودیالیز یکی از فرآیندهای جداسازی غشایی است که از نیرو محرکه الکتریکی استفاده می‌کند، و باعث تصفیه آب و نمک زدایی می شود. در این روش یک آند و یک کاتد به کار می رود تا اختلاف پتانسیل الکتریکی به وجود بیاید. بین این کاتد و آند از دو نوع مختلف غشای تبادل پروتون و الکترون استفاده می‌شود. در نتیجه با انتقال یونها، آب تصفیه شده و نمکها از آب جدا می شوند. در خروجی این روش آب زلال و رقیق از یک محلول غلیظ شور تفکیک شده است و از دستگاه تصفیه آب صنعتی خارج می شود.

۵- رزین تبادل یونی (IX)

یکی از روش های کاربردی در سیستم تصفیه آب صنعتی، روش تبادل یونی است. با استفاده از این روش، می توان سختی آب را کاهش داد، کاتیون یا آنیون های خارجی را از آب حذف کرد، آب مصرف شده در صنعت را مجددا احیا کرد، نیترات و سولفات را از آب حذف کرد، عملیات جداسازی مواد دارویی را انجام داد. دستگاه تبادل یونی در صنایعی مثل صنایع غذایی، تولید نوشیدنی، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی، تصفیه آبهای زیرزمینی، تصفیه فاضلاب، تولید آب شرب و… به کار می رود. یکی از کاربردهای اصلی تصفیه آب با روش تبادل یونی، تولید آب خالص برای صنایعی است که به آب با کیفیت یا در اصطلاح “دمین Demin” نیاز دارند.

۶- دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO)

اسمز معکوس را می‌توان بهترین و نتیجه بخش ترین روش برای تصفیه آب در نظر گرفت. روش اسمز معکوس یا RO از سایر روشهای تصفیه آب، عملیات فیلتراسیون را بهتر انجام می دهد. در روش اسمز معکوس، تمام نمکهای محلول، مولکولهای آلی و غیرآلی از آب جدا می شود. در نتیجه بعد از تصفیه آب با روش اسمز معکوس یا RO، آب سالم و خالص به دست می آید. 

تصفیه آب اسمز معکوس RO

چرا سیستم تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس؟

مهم‌ترین مزیت روش RO برای تصفیه آب، این است که هزینه های این روش به شدت مناسب و اقتصادی است و بازدهی بسیار بالایی دارد. از روش اسمز معکوس در موارد بسیار زیادی برای فیلتراسیون آب استفاده می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمک زدایی از آب دریا و آبهای شور
 • تصفیه آب برای تولید آب آشامیدنی
 • خالص کردن و شیرین کردن آب شرب
 • تامین آب برای فرآیندهای صنعتی و صنایعی مثل نوشابه سازی، فرآیندهای غذایی و…
 • تصفیه پساب ها و آبهای استفاده شده
 • تامین آب برای سیستم های حرارتی و…

در این نوشته با تصفیه آب صنعتی و کاربردهای آن آشنا شدید. حالا می دانید که استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی چه مزایا و استفاده هایی در صنعت دارد و چقدر می تواند در صرفه جویی آب و تولید آب موردنیاز در صنعت، نیروگاه ها و… موثر باشد.

در نوشته های بعدی با اجزای تصفیه آب صنعتی و مراحل تصفیه آب صنعتی آشنا خواهید شد. پس از شما دعوت می کنیم که در مقالات بعدی نیز همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *