سیستم‌های تصفیه آب صنعتی امروزه به یکی از مهم‌ترین واحدهای موجود در صنایع مختلف تبدیل شده‌اند. این سیستم‌ها قادرند عملیات تصفیه را روی هر نوع آبی انجام دهند و از آن آب تمیز و با هر  کیفیتی که لازم باشد، تولید کنند. بر اساس شرایط و کاربرد، مراحل دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌تواند متفاوت باشد. این دستگاه‌ها می توانند از فرایندهای نسبتاً جمع و جور و ساده تا پیچیده و چندمرحله ای برخوردار باشند. اگر تازه وارد صنعتی شده‌اید که از تصفیه آب استفاده می‌کند و یا قصد دارید برای مجموعه خود از این سیستم‌ها استفاده کنید شاید بهتر باشد از این سوال شروع کنیم “دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست و چگونه کار می کند؟“ در این مقاله یک دید کلی از این سیستم‌ها به شما ارائه می‌دهیم و نحوه کار آن‌ها را توصیح می‌دهیم.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

سیستم تصفیه آب صنعتی آب آلوده را به آب تمیز و منطبق با نیاز و استاندارد مورد نیاز تبدیل می‌کند. اینکه می‌گوییم آب آلوده منظور آبی است که دارای ترکیبات و ناخالصی‌هایی است که ممکن است برای استفاده صنعتی مناسب نباشد. هر سیستم بسته به آبی که قرار است تصفیه کند و کیفیتی که قرار است تولید کند متفاوت خواهد بود، و از تکنولوژی‌های مختلفی در آن استفاده می‌شود. به طور کلی، سیستم‌های تصفیه آب صنعتی برای مصارف زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • سیستم تصفیه آب‌های خام
  • سیستم تصفیه آب خوراک بویلر
  • سیستم‌ تصفیه آب برج‌های خنک کننده
  • سیستم‌ تصفیه پساب صنعتی

از چه تکنولوژی‌هایی در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود؟

بسته به آلودگی‌های موجود در آبی که قرار است عملیات تصفیه روی آن انجام شود و میزان حذف آن‌ها (کیفیت آب تولید شده) باید از روش‌های مختلفی استفاده شود. اینکه از چه تکنولوژی‌هایی استفاده شود در مرحله طراحی سیستم تصفیه آب تعیین می‌شود. شاید در مواردی برای یک منظور مشخص تکنولوژی‌های مختلفی قابل استفاده و اجرا باشد.

بطور معمول طراحی سیستم مبتنی بر یک روش یا تکنولوژی اصلی انجام می‌شود و برای موارد تکمیلی از تکنولوژی‌های دیگر نیز ممکن است در کنار روش اصلی استفاده شود. جالب است که بعضی از این روش‌های تکمیلی برای محافظت روش تصفیه اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی طراح بر اساس آنالیز دقیق آب خوراک و مشخصات آبی که استاندارد صنعتی مشخص کرده و همچنین شرایط موجود، نظیر هزینه‌ها، تصمیم می‌گیرد که باید از چه روش‌هایی در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده شود.

دستگاه تصفیه آب خام

منظور از آب خام هر نوع آب تصفیه نشده‌ای است که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد، شامل منابعی مانند آب باران‌، آب زیر زمینی‌، آب چاه، آب دریاچه‌ها و رودخانه‌ها. در واحد‌های صنعتی‌، آب خام در صورت تصفیه مناسب ممکن است برای خنک کننده‌ها‌، شستشو‌، به عنوان مواد اولیه تولید محصول یا حتی مصرف شرب مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم های تصفیه آب خام برای افزایش کیفیت و بهبود جهت تولید آب قابل استفاده صنعتی بکار برده می شود. تصفیه آب خام آلاینده‌های موجود در منبع آب را حذف می‌کند تا از تجهیزات پایین دست در برابر رسوب، خوردگی و سایر مشکلات این چنینی محافظت کند. سیستم های تصفیه آب خام به طور معمول مواد جامد معلق، کلوئیدی، سیلیس، آهن، باکتری ها و سختی را از بین می برد.

۳ روش موثر در جلوگیری از تشکیل رسوب (scaling) در سیستم‌ های تصفیه آب RO
>

مراحل تصفیه آب صنعتی

سیستم‌های تصفیه آب صنعتی که برای پالایش آب خام استفاده می‌شوند بطور دقیق بر اساس اهداف و شرایط موجود طراحی می‌شوند‌، بنابراین ممکن است فرایند و تکنولوژی‌های استفاده شده در آن ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت باشد. با این وجود، مراحل زیر نشان می دهد که چگونه یک سیستم تصفیه آب خام کار می‌کند:

ورودی (Intake)

آب خام از طریق یک پمپ با فشار پایین وارد سیستم تصفیه آب می‌شود. معمولا در ورودی سیستم صفحه مش فلزی یا مشبک قرار دارد تا از ورود اجسام بزرگ به سیستم جلوگیری شود.

شفاف سازی (Clarification)

برای شفاف سازی آب وارد کلاریفایر می‌شود، که یک فرآیند چند مرحله ای است و برای حذف مواد معلق از آب خوراک استفاده می‌شود. عملیات شفاف سازی با انعقاد شروع می‌شود‌، که افزودن مواد شیمیایی و یا تنظیم pH باعث می‌شود ذرات موجود در خوراک با هم جمع شوند. سپس در مرحله رسوب‌گذاری با استفاده از نیروی گرانش به مواد جامد منعقد شده ته‌نشین ‌می‌شوند. در نهایت، آب از درون فیلتر ماسه‌ای عبور می‌کند تا ذرات ریزی که در مرحله قبل ته نشین نشده‌اند نیز حذف شوند.

تزریق مواد شیمیایی برای تصفیه آب یکی از مراحل تصفیه آب صنعتی است

ضدعفونی (Disinfection)

وجود میکروارگانیسم های زنده در آب خوراک به شدت می‌تواند به بعضی از بخش‌های مهم یک دستگاه تصفیه آب صنعتی آسیب برساند. اگر احتمال وجود باکتری و آلودگی بیولوژیکی در آب وجود داشته باشد، ممکن است برای از بین بردن آن باید آب ضد عفونی شود. عملیات ضد عفونی ممکن است با استفاده از مواد ضد عفونی کننده شیمیایی (به عنوان مثال کلر)، ضد عفونی کننده های فیزیکی (به عنوان مثال اشعه UV یا گرما) و یا فیلتراسیون غشایی انجام شود. اولترافیلتر (UF) قادر است تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها و … را بطور ۱۰۰ درصد از آب حذف کند.

نرم کردن با آهک (Lime Softening)

علاوه بر تجهیزات فرآیندی مورد استفاده در صنعت، سختی آب باعث آسیب جدی به واحدهای پایین دستی دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز می شود. در بعضی موارد ممکن است از آهک برای نرم کردن آب استفاده شود تا سختی در جریان‌هایی که محتوای معدنی یا سولفات بالایی دارند، کاهش یابد و در نتیجه از تشکیل رسوب در فرآیندهای پایین دستی جلوگیری شود. این فرایند شامل استفاده از آهک یا جوش شیرین برای افزایش pH جریان آب است.

رزین تبادل یونی (Ion Exchange)

ممکن است سیستم تصفیه آب خام شامل یک واحد IX برای رفع سختی آب باشد. در سیستم‌های IX، جریان خوراک از درون واحد‌های رزین کاتیون اسید قوی عبور داده می‌شود. یکی از معمول‌ترین انواع این سیستم ها رزین‌های سدیمی هستند. با عبور جریان آب، رزین یون های کلسیم یا منیزیم را که سختی ایجاد می‌کنند‌، جذب می‌کند‌، و به جای آن یون‌های سدیم را جایگزین می‌کند.

تصفیه آب اسمز معکوس RO

فیلتراسیون غشایی (Membrane Filtrration)

سیستم های تصفیه آب غشایی شامل میکروفیلتراسیون (MF) ، اولترافیلتراسیون (UF) و نانوفیلتراسیون (NF) جزء بهترین روش‌هایی هستند که در دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، که طور فزاینده‌ای به جای فناوری های معمول مانند شفاف سازی و نرم شدن توسط آهک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *